Strona główna

Zobacz, skorzystaj...

  • Zdjęcie: ludzie_gor.jpg
  • Zdjęcie: 3 staly konfesjonal_w.jpg
 

III NIEDZIELA ADWENTU 17 Grudzień 2017

Przeżywamy dzisiaj w Kościele trzecią niedzielę Adwentu. Przypomina nam ona o radości. Oczekujemy razem z Niepokalaną Maryją i ze św. Janem Chrzcicielem na spełnienie się wielkich obietnic.

Niedziela dzisiejsza nosi nazwę Gaudete – „Radujcie się!”. Nazwa ma swoje źródło w Biblii, w znanym nam tekście świętego Pawła do Filipian (Flp 4,4-5): „Radujcie się zawsze w Panu, raz jeszcze powtarzam: radujcie się! Pan jest blisko”. Dlatego też w dzisiejszej liturgii, zamiast fioletowych szat, pojawiły się szaty różowe. Ta zmiana koloru przyjęła się od zwyczaju błogosławienia przez papieży w Rzymie i w tę właśnie niedzielę rozdawania róż.

Porządek nabożeństw jak w każdą niedzielę

Dzisiaj po każdej Mszy św. można będzie nabyć opłatki i świece wigilijne oraz kalendarz parafialny na 2018 rok.

Od dzisiejszej niedzieli do 24 grudnia przeżywać będziemy drugą część adwentu. Liturgia tych dni przygotowuje nas bezpośrednio do przeżycia tajemnicy Bożego Narodzenia.

Sprawy duszpasterskie

1.Podobnie, jak w latach poprzednich i w tym roku pragniemy jako duszpasterze przyjść z życzeniami do każdej rodziny naszej parafii, łamiąc się opłatkiem. W życzeniach zamieszczone jest posłanie do parafian z omówieniem ważnych rocznic w 2018 roku z podaniem hasła: „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”. Ponadto przedstawione są dokonania duszpasterskie, gospodarcze i społeczne za 2017 rok. Życzenia przyniosą do naszych domów ministranci i młodzież oraz panie z naszych wspólnot parafialnych.

2.W tym tygodniu: w środę, piątek i sobotę przypadają kwartalne dni modlitw o chrześcijańskie życie rodzin. Nie lekceważmy współczesnych zagrożeń i zorganizowanych ataków wrogów rodziny. Jest ona przecież pierwszym, podstawowym i naturalnym środowiskiem chrześcijańskiego wychowania i przekazywania wiary. Codziennie będziemy polecać Panu Bogu rodziny naszej parafii, aby rozwijało się w nich życie wiary.

3.Spowiedź adwentowa dla całej naszej wspólnoty parafialnej odbędzie się w czwartek, 21 grudnia. Porządek spowiedzi adwentowej w naszej parafii: 8.00-9.30, 10.00- 11.30 od 14.00- 18.00. Natomiast na Osiedlu w parafii św. Stanisława spowiedź odbędzie się w sobotę, 23 grudnia. Program spowiedzi w parafiach naszego dekanatu zamieszczamy w„Źródle…”

4.Świąteczne odwiedziny chorych – szczególnie tych, których księża nie odwiedzają w pierwsze soboty, odbędą się we wtorek, 19 grudnia od godz. 14.00. Prosimy o ich zgłoszenie w zakrystii.

5.Dzisiaj przy pałacu Bobrowskich w godz. 16.00 – 19.00 odbędzie się spotkanie wigilijne dla mieszkańców. W programie m.in. występy artystyczne, otwarcie wystawy szopek, życzenia. Organizatorzy zapraszają.

6.Za tydzień, w czwartą niedzielę Adwentu, przypada Wigilia Bożego Narodzenia. Msze Święte będą odprawiane do godz. 14.00 - nie będzie Mszy św. o godz. 18.00 i 19.30. Nie zapomnijmy o niedzielnym obowiązku uczestniczenia we Mszy świętej. Obecność na „Pasterce” nie jest wypełnieniem tego przykazania.

Przeżywanie wieczerzy wigilijnej w rodzinach w duchu jedności, wspólnoty i miłości głęboko zapada w dusze dzieci i przybliża im klimat nocy betlejemskiej. Głębokie przeżycie wigilijnego wieczoru zjednoczy naszą rodzinę i pozostawi najpiękniejsze wspomnienia. Przeżywajmy, więc ten wieczór bardzo duchowo, bo jest to błogosławiona noc narodzin Pańskich. Przełamanie opłatkiem powinno być dla nas przeżyciem osobistym, duchowym, a nie tylko jednym z gestów podczas wigilijnej kolacji. W ten święty wieczór bardziej niż kiedykolwiek potrzeba wyciągniętej ręki z opłatkiem nie tylko do tych, z którymi nas coś łączy, ale również (a może przede wszystkim) do tych stojących daleko od nas, z którymi dzielą nas nieporozumienia, z którymi się gniewamy. W ten wigilijny wieczór powinniśmy przemienić siebie, okazać im swoje serce i podzielić się opłatkiem. Wyciągnijmy pierwsi rękę do zgody.

Niech na naszych stołach przedłużeniem świecy adwentowej będzie zapalona świeca Caritas. Na centralnym miejscu ustawmy żłóbek z Dzieciątkiem Jezus, opłatki i otwartą księgę Pisma Świętego. Jeżeli mamy wokół siebie ludzi samotnych, to zaprośmy ich do siebie. W Wigilię, zwłaszcza, gdy przypada w niedzielę, nie obowiązuje post. Pragniemy jednak zachęcić do zachowania tradycji i ograniczenia ilości i jakości spożywanych w tym dniu pokarmów.

Na Mszę Świętą – Pasterkę – w noc Bożego Narodzenia zapraszamy o godz. 24.00.

7.Przyszłotygodniowa, świąteczna gazeta parafialna będzie mieć kolorową szatę graficzną. W związku z tym koszt produkcji gazety jest większy. Serdecznie prosimy, aby uwzględnić to przy składaniu ofiar. W „Źródle…” znajdziemy m. in. część planu wizyty duszpasterskiej.

8.Kancelaria parafialna będzie nieczynna w czwartek, 21 grudnia w czasie spowiedzi parafialnej.

9.W środę, 20 grudnia po Mszy św. o godz. 18.00 odbędzie się przygotowanie do udzielenia uroczystego chrztu św. w święto św. Szczepana i w pierwszą niedzielę 2018 roku, czyli 7 stycznia.

10.Zachęcamy do lektury dzisiejszego „Źródła….”, w którym piszemy m.in. o tym, jaki jest prawdziwy sens Bożego Narodzenia.

            Copyright by Parafia pw. św. Macieja w Andrychowie & www.andrychow.bielsko.opoka.org.pl
          Wszystkie prawa zastrzeżone.