Strona główna

Zobacz, skorzystaj...

  • Zdjęcie: ludzie_gor.jpg
  • Zdjęcie: 3 staly konfesjonal_w.jpg
 

XXXIV UROCZYSTOŚĆ CHRYSTUSA KRÓLA 26 Listopad 2017

Dzisiejsza uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata to ostatni mocny akord roku liturgicznego przed adwentowym wyciszeniem. Do kalendarza liturgicznego została wprowadzona przez papieża Piusa XI w 1925 roku, na zakończenie przypadającego wówczas Roku Jubileuszowego.

W odnowionej liturgii Kościół obchodzi tę uroczystość w ostatnią niedzielę roku kościelnego dla podkreślenia, że wszystko ma swój początek i będzie miało swoje ukoronowanie w Chrystusie. W dzisiejszą niedzielę warto zapytać się siebie: na ile świadomie przeżywam rok liturgiczny i czynnie włączam się w jego celebracje? Warto też spojrzeć wstecz i zrobić osobisty rachunek sumienia z budowania, pogłębiania mojej przyjaźni z Panem Bogiem i bliźnimi. Pamiętajmy, że zawsze jest czas i miejsce, aby to jeszcze naprawić. Tylko zjednoczeni z Chrystusem możemy zdążać do jedności królestwa, w którym Pan Bóg „otrze wszelką łzę” i będzie wszystkim we wszystkich.

Dzisiejsza uroczystość jest patronalnym świętem Akcji Katolickiej.

Porządek nabożeństw jak w każdą niedzielę

W dzisiejszą niedzielę Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata przez odmówienie Litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa i Aktu poświęcenia rodzaju ludzkiego możemy uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

Kalendarz liturgiczny

W najbliższy czwartek, 30 listopada przypada święto św. Andrzeja Apostoła. Był pierwszym uczniem powołanym przez Pana Jezusa, bratem św. Piotra. Tradycja głosi, że po zesłaniu Ducha Świętego udał się do Grecji, gdzie oddał życie za wiarę, ukrzyżowany głową do dołu. Pamiątką tego są tak zwane krzyże św. Andrzeja w kształcie litery „X”.

Sprawy duszpasterskie

1. Dzisiejsza uroczystość jest świętem patronalnym Akcji Katolickiej. Przypomnijmy, że Akcja Katolicka jest publicznym stowarzyszeniem wiernych, a jej zasadniczym celem jest formacja duchowa, moralna, a także kulturalna. Ważnym zadaniem dla jej członków jest świadome uczestnictwo we wszystkich sferach życia publicznego i realizacja społecznego wymiaru wiary i społecznego obywatelstwa Kościoła. W ten sposób Akcja Katolicka pełni misję apostolską w ścisłym związku z hierarchią Kościoła.

2. W tym tygodniu przypada czwartek przed pierwszym piątkiem miesiąca, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Zachęcamy wszystkich do skorzystania z sakramentu pokuty. W naszym kościele będzie taka możliwość w czwartek od godz. 17.00, a w piątek od godz. 16.00. W piątek Msza św. dla dzieci o godz. 17.00. W pierwszą sobotę miesiąca po Mszy św. o godz. 8.00 nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu NMP. Natomiast od godz. 10.00 będziemy nawiedzać naszych chorych z posługą sakramentalną. Prosimy o zgłoszenie ich w zakrystii.

3. W nadchodzącą niedzielę, 3 grudnia przypada I Niedziela Adwentu, która rozpoczyna nowy Rok Liturgiczny. Msza św. roratnia w niedziele o godz. 6.30, a w ciągu tygodnia o godz. 6.50. Osoby, które nie mogą modlić się rano, zapraszamy na Msze św. o godz. 18.00.

4. Także od przyszłej niedzieli będą rozprowadzane przy naszym kościele opłatki wigilijne, świece Caritas oraz kalendarze parafialne. Opłatki będzie można nabywać również w ciągu tygodnia w zakrystii oraz w kancelarii w godzinach dyżurowania. Zachęcamy do nabywania opłatków w naszej parafii, które są już poświęcone. Apelujemy, aby nie kupować ich w sklepach, gdzie są one tylko towarem pozbawionym wartości religijnej. Ofiary składane przy zakupie opłatków i kalendarzy parafialnych przeznaczone będą na pokrycie kosztów dalszych remontów budynków parafialnych.

5. Zapraszamy do udziału we wspólnej modlitwie za naszych bliskich i drogich nam zmarłych we Mszy św. gregoriańskiej w tygodniu o godz. 18.00.

6. Czas przygotować się do Adwentu – okresu radosnego i pobożnego oczekiwania na przyjście Pana Jezusa. Wejdźmy w ten piękny, choć krótki czas wyciszeni i odpowiednio duchowo nastawieni.

7. W najbliższy wtorek, 28 listopada zapraszamy do naszego parafialnego kina „Beskid” na XX Gminny Festiwal Piosenki "SZKOLNY SONG 2017”. Początek wydarzenia – godz. 9.00.

8. W przyszłą niedzielę o godz. 9.30 będziemy się szczególnie modlić w intencji górników i ich rodzin w przededniu Barbórki.

9. Zachęcamy serdecznie do lektury Źródła…. Obok relacji z wydarzeń parafialnych, piszemy m.in. o tym, co o niebie mówią święci.

            Copyright by Parafia pw. św. Macieja w Andrychowie & www.andrychow.bielsko.opoka.org.pl
          Wszystkie prawa zastrzeżone.