Strona główna

Zobacz, skorzystaj...

  • Zdjęcie: ludzie_gor.jpg
  • Zdjęcie: 3 staly konfesjonal_w.jpg
 

XX NIEDZIELA ZWYKŁA 20 sierpień 2017

W sierpniu nasze myśli i modlitwy kierujemy do Matki Bożej. W ubiegłym tygodniu celebrowaliśmy jedną z największych uroczystości w Kościele: Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. We wtorek, 22 sierpnia będziemy radowali się Maryją – Królową. Od najwcześniejszych wieków Kościół wierzył w królowanie Maryi. Wiele narodów i państw obrało Maryję za swoją Królową. Także i nasz naród, odczytując znaki czasu, powierzył Jej swoje losy. Tak uczynił właśnie król Jan Kazimierz 1 kwietnia 1656 roku w katedrze lwowskiej, dziękując za ocalenie podczas najazdu szwedzkiego. Uroczyście uznał ten fakt papież Pius XII w 1954 roku. Pamiętajmy, że Maryja jest Królową wszystkich, gdyż wydała na świat Syna – Króla i Pana wszystkiego.

Porządek nabożeństw jak w każdą niedzielę

Dzisiaj na Mszy św. o godz. 9.30 podziękujemy za gorliwe posługiwanie w naszej parafii księżom: Lechosławowi i Maciejowi, którzy za kilka dni rozpoczną pracę w nowych wspólnotach.

Dzisiaj na godz. 18.00 zapraszamy do naszego kina „Beskid” na projekcję dwóch filmów, które łączy postać Jana Pawła II. Pierwszy to „Wyzwolenie kontynentu”, obsypany nagrodami dokument opowiadający historię papieża Polaka, człowieka niezachwianej wiary, który przyczynił się do wyzwolenia Europy Środkowo-Wschodniej spod jarzma komunizmu. Drugi film prezentujemy z okazji 40-lecia święceń kapłańskich naszego ks. proboszcza. To krótki dokument pokazujący prymicje w Białym Dunajcu w 1977 roku. Wstęp na seans jak zwykle wolny.

Kalendarz Liturgiczny

1.W poniedziałek, 21 sierpnia wspominamy św. Piusa X (1835-1914), papieża, który odrodził życie eucharystyczne, wydając dekrety o częstszym przystępowaniu do Eucharystii i pozwalając dzieciom na wcześniejszą Komunię św.; nazwano go „papieżem dzieci”.

2.We wtorek, 22 sierpnia wspominamy Najświętszą Maryję Pannę, Królową.

3.W czwartek, 24 sierpnia będziemy obchodzić święto św. Bartłomieja Apostoła, nazywanego także Natanaelem. Według tradycji głosił Ewangelię w Indiach i tam poniósł śmierć męczeńską przez odarcie ze skóry.

4.W sobotę, 26 sierpnia ponownie nasze myśli i serca skierujemy na Jasną Górę, aby uczcić Najświętszą Maryję Pannę Częstochowską. Czym jest i czym powinna być dla nas Jasna Góra, przypominał św. Jan Paweł II, gdy mówił: „Na Jasną Górę przychodzimy do Matki Boga z wielowiekowym już depozytem naszego zawierzenia, które jest dziedzictwem całych pokoleń”.

Sprawy duszpasterskie

1. Zapraszamy na środową Mszę św. i nabożeństwo do Królowej Różańca Świętego Pani Andrychowskiej o godz. 18.00.

2. Od 18 do 25 sierpnia w naszym kościele gościmy Obraz Matki Bożej Robotników i Solidarności. Obraz ten ma niezwykłą historię. Wykonano go w trzech kopiach różnej wielkości. Najmniejszy z nich otrzymał na własność ks. Jerzy Popiełuszko i w prywatnej rozmowie stwierdził, że dla niego jest to Matka Boska Solidarności. Największy z obrazów przekazano podczas II Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę w 1984 r., jako symbol spotkań u stóp Czarnej Madonny. W obawie przed represjami ze strony SB, przywieziono go pod osłoną innego wizerunku. Obraz przez kilka lat był przechowywany na Jasnej Górze, by potem towarzyszyć kolejnym Regionom Związku w Pielgrzymkach Ludzi Pracy. W tym roku obraz odbywa peregrynację po Regionie Podbeskidzie NSZZ „Solidarność".

3. 23 sierpnia 1939 roku został podpisany wrogi Polsce pakt Ribbentrop–Mołotow. Parlament Europejski postanowił, aby w tym dniu obchodzić co roku Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. W naszym narodzie nie brakuje osób, które były prześladowane za swoje poglądy, a nawet oddały życie za prawdę. Najlepszym współczesnym przykładem jest bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Aby ofiara ich cierpienia zrodziła zbawienne dla naszej Ojczyzny owoce będziemy prosili Chrystusa Króla oraz Jego Matkę, której Obraz jako Matki Robotników jest obecny w naszej świątyni w tym tygodniu. Właśnie w środę o godz. 18.00 zapraszamy na uroczystą Mszę św. z udziałem członków związku „Solidarność” i ludzi pracy. Podczas Eucharystii podziękujemy za powstanie NSZZ „Solidarność” w 37. rocznicę tego wydarzenia. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy w intencji Ojczyzny.

4. W nadchodzący piątek, 25 sierpnia po Mszy św. o godz. 18.00 rozpocznie się całodobowa modlitwa „Jerycho”. Zapraszamy do wspólnej modlitwy różańcowej.

5. W niedzielę, 27 sierpnia o godz. 9.30 w naszym kościele odprawiona zostanie uroczysta Msza św. w intencji tegorocznych zbiorów. Poprosimy Ojca w niebie, aby zebrane płody ziemi służyły wspólnemu dobru. Modlitewną pamięcią obejmiemy wszystkich, którzy własną pracą zadbali o ich obfitość, ale również tych, od których będzie zależał sprawiedliwy podział tych dóbr. Pragniemy zachęcić całą wspólnotę parafialną do wspólnego dziękczynienia Bogu za tegoroczne plony poprzez przygotowanie darów dożynkowych z poszczególnych rejonów parafii: z centrum miasta, Rynku prosimy o przygotowanie tacy owoców, z Górnicy (m.in. ul. Żwirki i Wigury, Tkackiej) - naręcza kwiatów polnych i ogrodowych, z ulic: Starowiejskiej, 27 Stycznia - chleba i winogron, z Osiedla Jana Pawła II - kosza jarzyn, z ul. Podgórskiej, Kilińskiego i Wspólnej - tacy owoców leśnych (grzyby) oraz miodu. Na te podarki przygotowane będą stoliki przy głównych ławach w kościele i przyniesiemy je w darach ofiarnych podczas Mszy św.

6. Zachęcamy do nabycia naszej parafialnej gazetki. Zamieszczamy m.in. reportaż z pieszej i rowerowej pielgrzymki andrychowian na Jasną Górę oraz informacje z życia parafii.

            Copyright by Parafia pw. św. Macieja w Andrychowie & www.andrychow.bielsko.opoka.org.pl
          Wszystkie prawa zastrzeżone.