Strona główna

Zobacz, skorzystaj...

  • Zdjęcie: ludzie_gor.jpg
  • Zdjęcie: 3 staly konfesjonal_w.jpg
 

XXXIII Niedziela Zwykła 13 Listopad

Powoli zbliżamy się do końca roku liturgicznego. Za dwa tygodnie rozpocznie się Adwent. Nadchodząca niedziela to Uroczystość Chrystusa Króla, która zamknie kolejny rok liturgiczny. Taka okoliczność skłania nas do myślenia o przemijaniu i o tym, że i kiedyś nasze życie się zakończy. Liturgia Słowa dzisiejszej niedzieli przypomina nam o sprawiedliwym sądzie Bożym, który czeka każdą i każdego z nas. Pan Bóg oceni nasze życie: wynagrodzi dobro, a zło ukarze. W Ewangelii znajdziemy również zapowiedź prześladowań. Wierność Chrystusowi i Jego nauce spotka się z niezrozumieniem i wrogością nawet ze strony najbliższych, jednak obietnica wspaniałej nagrody winna nas motywować do prowadzenia życia prawdziwie chrześcijańskiego i bycia świadkiem tego, że Pan Bóg jest stale obecny wśród swojego ludu.

Porządek nabożeństw jak w każdą niedzielę

Dzisiaj na naszym cmentarzu o godz. 10:00 zostanie odprawiona uroczysta Msza św. w intencji andrychowianina Józefa Witka i wszystkich bohaterów, którzy zginęli wraz z nim, niosąc pomoc powstańczej Warszawie w 1944 roku. Po Mszy św. odsłonięcie tablicy ku ich czci i pamięci. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy.

Z kolei o godz. 15:00 w kryptach pod plebanią zostanie otwarta "Wystawa pamiątek związanych z historią walk o Niepodległą". Odwiedzający ekspozycję będą mogli obejrzeć stare dokumenty wojskowe z czasów I i II wojny światowej a także odznaki i mundury wojskowe. Zapraszamy! Wystawę będzie można oglądać w niedziele po Mszach św., w tygodniu po wcześniejszym umówieniu się. Zwiedzą ją m.in. uczniowie.

W tym tygodniu przypadają

W czwartek 17 listopada - św. Elżbieta Węgierska (1207-1231), zakonnica; zostawszy wdową w wieku 20 lat oddała się wychowaniu dzieci, modlitwie, uczynkom pokutnym i miłosierdziu; ostatnie lata spędziła w skrajnym ubóstwie, oddając się bez reszty chorym i biednym.

W piątek 18 listopada - błogosławiona Karolina Kózkówna (1898-1914), dziewica i męczennica, która zginęła z rąk carskiego żołnierza na początku I wojny światowej, broniąc swojej czystości; jest patronką Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (KSM) i Ruchu Czystych Serc.

W sobotę 19 listopada - błogosławiona Salomea. Żyła w XIII wieku. Swoje oddanie wyłącznie Bogu potwierdziła decyzją o dziewiczym małżeństwie. Ostatnie lata życia spędziła w klasztorze w Skale.

Sprawy duszpasterskie

1.W dzisiejszą niedzielę przeżywamy VIII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Każdego dnia na świecie nasi bracia i siostry giną lub zostają wypędzani ze swoich domów i pozbawiani wszystkiego tylko dlatego, że są chrześcijanami. Chcemy w ich imieniu wołać o sprawiedliwość i wyrazić naszą solidarność jako chrześcijanie.

2.Trwa miesiąc listopad i związana z nim modlitwa za naszych bliskich zmarłych. Codzienne o godz. 18.00 odprawiana jest Msza św. gregoriańska. Włączmy się do modlitwy jako wspólnota Kościoła pielgrzymującego, która pragnie wspomagać naszych braci należących do wspólnoty Kościoła oczyszczającego się.

3.Trwa nowenna przed ogólnopolską uroczystością przyjęcia Jezusa za Króla i Pana, która odbędzie się w sobotę, 19 listopada w krakowskich Łagiewnikach. Zapraszamy do wzięcia udziału w tym podniosłym wydarzeniu. Na wyjazd można zapisać się w kiosku "Emaus". Nowenna w naszym kościele będzie odprawiana codziennie po wieczornej Mszy św.

4.W czwartek, 17 listopada zapraszamy na Wieczór Uwielbienia. Msza św. o godz. 18.00. Po niej wystawienie Najświętszego Sakramentu, modlitwa, Apel Jasnogórski.

5.18 listopada, w trzeci piątek miesiąca czcimy Boże Miłosierdzie. Zapraszamy serdecznie na Mszę św. o godz. 18.00. W piątek przypada także dzień imienin ks. biskupa Romana Pindla. Pamiętajmy o modlitwie w intencji Biskupa Bielsko-Żywieckiego oraz całej naszej diecezji.

6.Także w piątek, 18 listopada w parafialnym kinie "Beskid" odbędzie się XVII Przegląd Pieśni Patriotycznej. Początek - godz. 9.00. Zapraszamy.

7.Za tydzień, w niedzielę 20 listopada będziemy przeżywać uroczystość Chrystusa Króla. Tradycyjnie jest to święto Akcji Katolickiej. Organizacja ta jest stowarzyszeniem powołanym przez papieża Piusa XI w roku 1928 i zrzesza osoby pragnące promować i wprowadzać w życie społeczne nauczanie Kościoła w ścisłej współpracy z hierarchią Kościoła. Zadaniem członków stowarzyszenia jest oddziaływanie na bliskie im środowiska, zwłaszcza związane z miejscem pracy, dokąd nie zawsze mogą dotrzeć kapłani. Jest to praca ewangelizacyjna i formacyjna. Zainteresowanych zaangażowaniem się w to dzieło zapraszamy na spotkania w każdą trzecią środę miesiąca o godz. 16.00 w kryptach pod plebanią.

8.W przyszłą niedzielę zakończy się w Kościele Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. Duchowo będziemy się łączyć z Ojcem Świętym oraz osobiście i wspólnotowo dziękować za wszelkie łaski, jakich Pan Bóg udzielił Kościołowi i każdemu z nas.

9.Zachęcamy do lektury gazety parafialnej, w której znajdziemy m.in. artykuł opisujący prześladowania chrześcijan we współczesnym świecie.

            Copyright by Parafia pw. św. Macieja w Andrychowie & www.andrychow.bielsko.opoka.org.pl
          Wszystkie prawa zastrzeżone.