Strona główna

Zobacz, skorzystaj...

  • Zdjęcie: ludzie_gor.jpg
  • Zdjęcie: 3 staly konfesjonal_w.jpg
 

XXVII Niedziela Zwykła 25 Wrzesień 2016 UROCZYSTOŚĆ ODPUSTOWA KU CZCI NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY RÓŻAŃCOWEJ

Dziś obchodzimy Odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Różańcowej. Przypada on w roku ważnych rocznic związanych z kultem Różańca w naszym kościele. 290 lat temu, w 1726 r. w Krakowie podpisany został akt założycielski andrychowskiego Bractwa Różańcowego. 100 lat później, w 1826 r. staraniem proboszcz Macieja Gruszczyńskiego papież Leon XII nadał parafii św. Macieja w Andrychowie przywilej drugiego odpustu, który obchodzony jest w I niedzielę października na cześć Matki Bożej Różańcowej.

Porządek nabożeństw w uroczystość odpustową :

Godzinki - godz. 6:00. Msze św. o godz.: 6:30, 8:00, (9:00 w szpitalu), 9:30, 11:00 - uroczysta Suma odpustowa.

Po Sumie uroczysta Procesja Eucharystyczna do pięciu ołtarzy (nie ma Mszy św. o godz. 12:30.).

Popołudniowe Msze św. o godz. 14:00, 18:00 i 19:30.

Dzisiaj uroczyste nabożeństwo różańcowe z procesją Najświętszego Sakramentu wokół kościoła o godz. 17:30 z modlitwą przy ołtarzu polowym.

W tym tygodniu patronują nam

1.We wtorek, 4 października - wspomnienie św. Franciszka z Asyżu, który po burzliwej młodości nawrócił się i wyrzekłszy się wszelkich dóbr, postanowił naśladować Chrystusa w całkowitym ubóstwie; radykalizm jego życia do dziś znajduje wielu naśladowców; polecajmy Ojca św. Franciszka w dniu jego imienin.

2.W środę, 5 października - wspomnienie Św. Faustyny Kowalskiej, apostołki, sekretarki Bożego Miłosierdzia.; jej Dzienniczek jest zaliczany do najwybitniejszych dzieł mistycznych.

3.W piątek, 7 października przypada wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej. Zostało ono ustanowione na pamiątkę zwycięstwa floty chrześcijańskiej nad wojskami tureckimi odniesionego pod Lepanto (nad Zatoką Koryncką) 7 października 1571 roku. W roku 1883 papież Leon XIII wprowadził do Litanii loretańskiej wezwanie "Królowo Różańca świętego - módl się za nami", a w dwa lata później zalecił, by w kościołach odmawiano różaniec przez cały październik.

4.W przyszłą niedzielę, 9 października będziemy obchodzić XVI Dzień Papieski pod hasłem: "Bądźcie świadkami miłosierdzia". Ten dzień jest znakomitą okazją do sięgania po świętość zgodnie z nauczaniem Największego z rodu Polaków -świętego Jana Pawła II. Przez składanie ofiar do puszek dołączymy się do ogólnopolskiej akcji - wesprzemy fundusz stypendialny dla młodzieży uzdolnionej, która ma trudne warunki rodzinne, a pragnie studiować. Akcja Katolicka i młodzież harcerska podjęła się zbierania tych ofiar. Pomóżmy za tydzień w budowaniu żywego pomnika Ojcu Świętemu. W tym dniu Oddział Zakładowy PTTK przy "Andropolu" organizuje XVI Rodzinny Rajd Górski. Rozpocznie się on o godz. 9.00, a zakończy się metą przy schronisku Leskowiec i Mszą św. na Groniu Jana Pawła II o godz. 12.00. Organizatorzy serdecznie zapraszają.

Sprawy duszpasterskie

1.W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek i pierwszy piątek miesiąca.

- W czwartek szczególną intencją wspólnej modlitwy różańcowej będzie prośba o nowe i święte powołania zakonne i kapłańskie, spowiedź od godz.17:00.

- W piątek zaś wynagrodzenie zniewag, jakie Serce Jezusowe doświadcza przez oziębłość ludzkich serc. Spowiedź od godz. 16.00. Msza św. dla dzieci 17:00. Nabożeństwo różańcowe o godz. 17:30 zakończymy litanią do Najśw. Serca Pana Jezusa. Natomiast o godz. 16.30 ważne spotkanie rodziców kl. II, dzieci przygotowujących się do I Komunii św. w auli Domu Katechetycznego. Zostanie powołany komitet komunijny i ustalony termin uroczystości. Przed Mszą poświęcenie różańców i rozdanie dzieciom. W sobotę odwiedziny chorych.

2.Na nabożeństwa różańcowe zapraszamy do naszej świątyni w tygodniu o godz. 17:15 i w niedziele o godz. 17:30. Pamiętajmy i przypominajmy innym, że za odmówienie jednej części różańca, czyli pięciu tajemnic w sposób ciągły można uzyskać odpust zupełny. Korzystajmy z tych duchowych dobrodziejstw, jakimi Kościół może nas obdarzyć. Przy ul. Żwirki i Wigury przy Krzyżu nabożeństwa różańcowe odprawiane są codziennie o godz.17:00, natomiast przy ul. Podgórskiej w wyznaczone trzy dni tygodnia. Zapraszamy serdecznie do wspólnej modlitwy.

3.W przyszłą niedzielę, 9 października zapraszamy wszystkie przedszkolaki wraz z rodzicami na Mszę św. o godzinie 14:00, która została przygotowana specjalnie z myślą o naszych najmłodszych parafianach.

4.Zachęcamy wszystkie dzieci do chwalenia Boga śpiewem w scholi parafialnej, która zaprasza na spotkania w piątki o godz. 18:00 w kryptach pod plebanią.

5.W sobotę, 15 października zapraszamy na Jasną Górę na Wielką Modlitwę za wszystkie grzechy popełnione w Polsce. Uroczystość ta odbędzie się pod przewodnictwem ks. arcybiskupa Stanisława Gądeckiego.

6.W dniach 21 - 23 października organizowana jest pielgrzymka: Legnica, Góra Św. Anny, Świebodzin, Rokitno, Poznań, Licheń i Kalisz. Informacje i zapisy w kiosku "Emaus".

7.Polecamy lekturę naszej gazety parafialnej, w której znajdziemy m.in. drugą część wywiadu z andrychowianką Małgorzatą Krupnik, która opowiada o swoim spotkaniu z papieżem Franciszkiem.

            Copyright by Parafia pw. św. Macieja w Andrychowie & www.andrychow.bielsko.opoka.org.pl
          Wszystkie prawa zastrzeżone.