Strona główna

Zobacz, skorzystaj...

  • Zdjęcie: ludzie_gor.jpg
  • Zdjęcie: 3 staly konfesjonal_w.jpg
 

V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU
Niedziela 13 marzec 2016 r.

Od dzisiejszej, piątej niedzieli Wielkiego Postu zmienia się charakter tego okresu liturgicznego. Cały czas towarzyszyło nam wezwanie Kościoła do nawrócenia i pokuty, skorzystania z łaski przebaczenia, którą miłosierny Bóg pragnie nas obdarzyć. Teraz Wielki Post nabiera charakteru pasyjnego. Od dziś w kościele zasłaniamy wszystkie krzyże. Skupimy się na rozważaniu Męki Pańskiej, stąd jeszcze większa zachęta do udziału w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali. Apel ten kierujemy zwłaszcza do tych, którzy jeszcze w tym roku nie uczestniczyli w tych pięknych nabożeństwach.

Do świąt wielkanocnych pozostały już tylko dwa tygodnie – dobrze i owocnie wykorzystajmy te dni. Przede wszystkim pozwólmy, aby Pan Jezus dokonywał w nas i dla nas wielkich rzeczy.

Wyznajmy przed Bogiem nasze grzechy, aby pochylił się nad nami i okazał nam swoje miłosierdzie...

Porządek nabożeństw jak w każdą niedzielę

Dziś: Godzinki – godz. 6.00; Droga Krzyżowa o godz. 13.20; nabożeństwo Gorzkich Żali o godz. 15.00.

Dzisiaj przy wejściu do plebanii będzie można nabyć wielkanocne paschaliki i baranki. Dochód będzie przeznaczony na potrzeby parafialnego Caritas-u.

Zapraszamy dzisiaj do naszego kina „Beskid” na godz. 16.30 na film „Zakazany Bóg”. Obraz opowiada historię 51 męczenników z czasów wojny domowej w Hiszpanii – ofiar nienawiści do Boga. Więcej informacji w „Źródle…”. Wstęp wolny, możliwość złożenia ofiary na pokrycie kosztów emisji filmu.

W dzisiejszą niedzielę ofiarami do puszek będziemy mogli wspomóc Kuchnię św. Brata Alberta. Po Mszach św. kwestować będą siostry Albertynki. Polecamy ten cel ofiarności parafian.

Dziś przypada 3. rocznica wyboru papieża Franciszka. Chyba wszyscy dobrze pamiętamy moment sprzed trzech lat, z wieczoru 13 marca 2013 roku, kiedy nowo wybrany biskup Rzymu, Franciszek, zwrócił się z prośbą o modlitwę w swojej intencji. Kiedy pochylił głowę, na placu Świętego Piotra zapadła cisza, podczas której wszyscy modliliśmy się za papieża. Ojciec Święty nie przestaje prosić o to modlitewne wsparcie. Uczyńmy zatem zadość tej prośbie i powierzajmy opiece Matki Najświętszej posługiwanie Chrystusowego namiestnika: Pod Twoją obronę…, Matko Kościoła, módl się za nami!

Kalendarz liturgiczny

1.W czwartek, 17 marca wspominamy św. Patryka, apostoła i patrona Irlandii, choć w naszym kraju jest w randze wspomnienia dodatkowego, przez jego wstawiennictwo będziemy się modlić za naszych Rodaków, którzy opuścili Ojczyznę w poszukiwaniu lepszego życia, a wielu z nich właśnie w Irlandii znalazło nowy dom, aby potrafili zachować wiarę i tradycję ojców i nie upadali na duchu (wszak św. Patryk to również patron upadłych na duchu).

2.W sobotę, 19 marca obchodzimy uroczystość – św. Józefa, Oblubieńca NMP i patrona Kościoła powszechnego, który był człowiekiem sprawiedliwym, pełnym pokory i odwagi, a także zaufania, ponieważ wiernie wypełnił zleconą mu przez Boga misję opieki i wychowania Syna Bożego. O godz. 8:00 zostanie odprawiona uroczysta Msza św. w intencji pracowników Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości. Zapraszamy wszystkich rzemieślników naszego miasta i gminy.

3.Natomiast na Mszę Świętą o godz. 18:00 zapraszamy wszystkich mężczyzn, ojców, mężów i synów, a także solenizantki i solenizantów tego dnia. Pragniemy się modlić w ich intencji, by ich patron, Święty Józef, wypraszał im moc Bożego błogosławieństwa.

Ogłoszenia duszpasterskie:

1.W nadchodzący piątek, 18 marca zapraszamy na Drogę Krzyżową po ulicach naszego miasta. Rozpoczniemy ją o godz. 16:00. Trasa procesji przebiegać będzie następująco: zgromadzimy się przy kapliczce Matki Bożej w ogrodzie państwa Okrzosów i stamtąd wyruszymy ulicą Podgórską na ul. Kilińskiego, następnie wejdziemy na Dąbrowskiego, przez teren szpitala w stronę ronda ks. J. Sanaka, następnie ulicą Garncarską, wejdziemy na ul. Floriańską i przez Park na teren kościoła. Zapraszamy do licznego udziału w tej Drodze Krzyżowej. Po zakończeniu nabożeństwa odprawiona zostanie Msza św.

2.Z kolei w piątek o godz. 20:00 w naszym kościele sprawowana będzie Msza św. na rozpoczęcie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Po niej uczestnicy wyruszają na trasy. Jeśli ktoś jeszcze szuka informacji na temat EDK, to można posłuchać audycji, która jest zamieszczona na stronie internetowej naszej parafii. Tam też oraz w gazecie parafialnej więcej informacji.

3.Przyszła niedziela, 20 marca jest Niedzielą Męki Pańskiej - Niedzielą Palmową. Uroczyste poświęcenie palm o godz. 11.00 z procesją wokół kościoła. Zapraszamy wszystkie dzieci do konkursu na najpiękniejszą i największą palmę. Na pozostałych Mszach św. palmy także będą święcone. Liturgia tej niedzieli wprowadza nas w ostatni etap czasu Wielkiego Postu, a następujące po niej dni Wielkiego Tygodnia umożliwiają nam przeżywanie w pogłębiony sposób tajemnicy Męki i Zmartwychwstania Chrystusa Pana.

4. Zachęcamy do lektury naszego czasopisma parafialnego, w którym zamieszczamy m.in. rozmowę z ks. Maciejem Dąbrowskim poświęconą znaczeniu świąt Zmartwychwstania Pańskiego oraz Triduum Paschalnego, relację z obrad Rady Duszpasterskiej oraz kolejne rozważania pasyjne.

            Copyright by Parafia pw. św. Macieja w Andrychowie & www.andrychow.bielsko.opoka.org.pl
          Wszystkie prawa zastrzeżone.