Strona główna

Zobacz, skorzystaj...

  • Zdjęcie: ludzie_gor.jpg
  • Zdjęcie: 3 staly konfesjonal_w.jpg
 

XXXIV NIEDZIELA - UROCZYSTOŚĆ CHRYSTUSA KRÓLA WSZECHŚWIATA
Niedziela 22 listopada 2015 r.

Przeżywamy dziś uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Ma ona przypominać nam przede wszystkim o tym, że dla człowieka wierzącego królować znaczy służyć, a to pociąga za sobą gotowość bycia do dyspozycji drugiego człowieka. Uroczystość ta została ustanowiona w 1925 roku przez papieża Piusa XI. Jej celem jest zwrócenie uwagi na to, że Chrystus z samej swojej natury jest Królem, jak zresztą sam się określił, stojąc przed Piłatem. Królestwo Jego jednak nie jest z tego świata, dlatego nie można próbować określać Chrystusowego królowania na podobieństwo ziemskiego. Królestwo Jezusa obejmuje wszystkie ludy, języki i narody, a panowaniu Jego nie będzie końca. Za każdym razem, gdy odmawiamy modlitwę „Ojcze nasz”, wypowiadamy wezwanie: „Przyjdź królestwo Twoje”, prosząc o to, by nastało królestwo Jezusa, które nie jest z tego świata. Jest to królestwo sprawiedliwości, miłości i pokoju. Warto, abyśmy o tym pamiętali w naszej codzienności.

Dzisiejsza uroczystość jest patronalnym świętem Akcji Katolickiej.

Porządek nabożeństw jak w każdą niedzielę

W dzisiejszą niedzielę Chrystusa Króla Wszechświata przez odmówienie Litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa i Aktu poświęcenia rodzaju ludzkiego możemy uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Dziś po Mszy św. o godz. 9.30 zapraszamy na krótki koncert naszego chóru parafialnego z racji przypadającego dzisiaj wspomnienia św. Cecylii, patronki muzyki sakralnej i śpiewu kościelnego.

W tym tygodniu patronują nam:

1. W wtorek, 24 listopada – św. Andrzej Dung-Lac (ok. 1795-1839), prezbiter i jego Towarzysze, męczennicy wietnamscy; w tej grupie są różne osoby: prezbiterzy, klerycy, osoby świeckie; ich wspólną cechą charakterystyczną jest odważne głoszenie wiary chrześcijańskiej na ziemiach dzisiejszego Wietnamu

Ogłoszenia duszpasterskie:

1.Dzisiejsza niedziela jest zarazem ostatnią niedzielą roku liturgicznego. Za tydzień rozpoczniemy Adwent – czas przygotowania na święta Bożego Narodzenia. Niech ten ostatni tydzień roku liturgicznego pobudzi nas do refleksji nam naszym podejściem do wiary w codziennym życiu. Czas przygotować się do Adwentu – okresu radosnego i pobożnego oczekiwania na przyjście Pana Jezusa. Wejdźmy w ten piękny, choć krótki czas wyciszenia odpowiednio przygotowani duchowo.

2.We wtorek, 24 listopada w kinie „Beskid” spotkają się uczestnicy XVI Przeglądu Pieśni Patriotycznej. Początek – godz. 9.00. W imieniu organizatora – Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej serdecznie zapraszamy.

3.W najbliższą środę będziemy gościć w parafii ks. Michała Gutkowskiego z Kopenhagi, który wraz z duńską młodzieżą przyjdzie do naszej parafii na Światowe Dni Młodzieży 2016. Ks. Michał pragnie spotkać się z rodzinami, które zgłosiły chęć zapewnienia noclegu naszym gościom.

4.W piątek, 27 listopada o godz. 19.00 w kinie „Beskid” odbędzie się spotkanie z Grupą Rekonstrukcji Historycznej „Beskidy”, która przygotowała prezentację poświęconą Henrykowi Flame, kapitanowi Narodowych sił Zbrojnych. Organizatorzy zapraszają.

5.Z kolei w nadchodzący weekend 28 i 29 listopada zapraszamy także do naszego parafialnego kina „Beskid” na jeden z najgłośniejszych filmów religijnych ostatnich lat pt. „Bóg nie umarł”. Początek seansów zarówno w sobotę, jak i w niedzielę – godz. 16.00. Wstęp wolny, możliwość złożenia datków na pokrycie kosztów emisji filmu. Szczegóły w „Źródle spod Pańskiej Góry”.

6.W nadchodzącą niedzielę, 29 listopada przypada I Niedziela Adwentu, która rozpoczyna nowy Rok Liturgiczny. Msza św. roratnia w niedzielę o godz. 6.30, w ciągu tygodnia o godz. 6.50 rano dla dzieci i młodzieży (rozpoczynamy 10 minut wcześnie, aby dzieci mogły zdążać do szkoły na godz. 8.00), natomiast dla starszych o godz. 18.00.

7.W nadchodzącą sobotę, 28 listopada delegacje wszystkich parafii diecezji odbiorą Święcę Jubileuszową Miłosierdzia Bożego. W naszej parafii uroczyście rozpalimy ją w I Niedzielę Adwentu, 29 listopada na Mszy św. o godz.9.30.

8.Także od przyszłej niedzieli będą rozprowadzane przy naszym kościele opłatki wigilijne oraz kalendarze parafialne. Opłatki będzie można nabywać również w ciągu tygodnia w zakrystii oraz w kancelarii w godzinach dyżurowania. Zachęcamy do nabywania opłatków w naszej parafii, które są już poświęcone. Wiemy, jak podsuwają nam je w supermarketach czy sklepikach. Ale my pamiętajmy, że jest piękna tradycja, aby poświęcone opłatki nabywać w swojej parafii, co ukazuje jedność całej wspólnoty. Ofiary składane przy zakupie opłatków i kalendarzy parafialnych przeznaczone będą na pokrycie dalszych kosztów remontu budynków parafialnych.

9.Zachęcamy serdecznie do lektury naszej gazety parafialnej. Piszemy m. in. o ustaleniach parafialnej Rady Duszpasterskiej oraz roli kobiet w polskich kościele. Kontynuujemy także opowieść o Słudze Bożym kardynale Stefanie Wyszyńskim.

            Copyright by Parafia pw. ¶w. Macieja w Andrychowie & www.andrychow.bielsko.opoka.org.pl
          Wszystkie prawa zastrzeżone.